Міжнародний день боротьби за скасування рабства. Людина – не товар

Дата: 02.12.2021 11:10

2 грудня. Пам'ятні датиЩороку 2 грудня у світі відзначається Міжнародний день боротьби за скасування рабства у межах акції "16 Днів проти насильства".

Саме цього дня 1949 року на 4-й сесії Генеральної Асамблеї ООН було прийнято Конвенцію про боротьбу з торгівлею людьми і з експлуатацією проституції третіми особами. В Україні документ набрав чинності 15 лютого 1955 року.

На перший погляд сьогодення, рабство здається чимось давно забутим, яке давно пішло в далеке середньовічне минуле. Але, на жаль, це не так. Рабство видозмінюється і виявляється по-різному. Дослідники виносять чіткі критерії щодо визначення категорії рабського стану людини по відношенню до навколишнього соціуму. Це і люди, які були загнані в тому числі і в сексуальне рабство, і ті, хто працює з примусу, за борги або проти своєї волі. До рабів, на жаль (і це реалії сучасного світу!), відносяться і ті, хто народився в неволі.

Поряд з традиційними формами примусової праці нині існують і інші, які зачіпають, зокрема, мігрантів: праця хатньої прислуги, робота в будівельному секторі, харчовій промисловості, пошитті одягу і сільськогосподарському секторі.

Глобальною формою сучасного рабства та порушення прав людини, яка не втрачає актуальності і в наші дні, для жодної країни світу, включаючи Україну, є торгівля людьми. Щорічно близько 600 – 800 тисяч осіб у світі продають за кордон з метою експлуатації та отримання експлуататорами прибутку. Ця проблема може торкнутися кожного, незалежно від віку, статі, освіти чи соціального статусу. Сьогодні понад 40 мільйонів людей все ще є жертвами сучасного рабства, жінки та дівчата становлять понад 71 відсоток.

В нашій державі національним координатором у сфері протидії торгівлі людьми визнано Міністерство соціальної політики, однією з функцій якого є встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми. Консультанти „гарячої лінії” роз’яснюють поняття торгівлі людьми, надають контакти підрозділів, що займаються розслідуванням злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми в Україні та вичерпну інформацію стосовно того, яка державна і недержавна допомога для постраждалих від торгівлі людьми існує в Україні.

Не знаєте, як захистити себе? Обов'язково звертайтеся на «гарячі» лінії:

протидії насильству в сім’ї – 0-800-500-335;

протидії торгівлі людьми – 0-800-505-501;

захисту прав людини – 0-800-501-720 та отримайте безоплатну анонімну правову і психологічну консультацію.

Будь які форми рабства порушують права людини, принижують її людську гідність і суперечать законам цивілізованого світу.