Оліївська громада: орієнтація на потреби людей
Завершується 2021 рік. Газета «Сільське життя» зустрілася з Оліївським сільським головою Анатолієм Мельниченком, аби дізнатися, з якими підсумками закінчує рік Оліївська громада.
Анатолію Михайловичу, чим запам’ятався цей рік? Що із запланованого виконано, що не вдалося?
Загалом, попри складну ситуацію в суспільстві, нам вдалося в цьому році реалізувати заплановане в сфері соціального захисту, освіти, медицини, культури та духовності. Велику роботу щодо захисту інтересів дітей проводить Служба у справах дітей, про старших наших співгромадян та незахищені верстви населення піклується відділ соціального захисту та Центр надання соціальних послуг. Спільно з депутатами, працівниками поліції вони намагаються зробити все, аби зберегти стабільність у житті наших жителів.
Оліївська сільська рада однією з перших долучилася до реалізації проекту «Поліцейський офіцер громади». 3 грудня на території села Кам'янка було відкрито Поліцейську станцію та представлено поліцейського офіцера. Він веде прийом у селах та слідкує за порядком і безпекою в громаді. Для ефективного виконання службових обов’язків місцевий офіцер громади Вадим Циганник забезпечений новим автомобілем та необхідною комп’ютерною технікою.
В час поширення коронавірусної інфекції особливо важливо турбуватися про здоров’я громадян. Нещодавно ми відкрили амбулаторію в Оліївці. Тепер у понад 3 тисяч жителів громади та прилеглих сіл буде все «під рукою» – для отримання необхідної в потрібний момент медичної допомоги. Ця подія є черговим кроком щодо наближення якісних медичних послуг до населення, Це ще одне свідчення спільної плідної роботи сільської ради та влади області, за підтримки Президента України, щодо піклування про жителів громади. Хочу подякувати голові Житомирської обласної державної адміністрації Віталію Бунечку, його команді високих професіоналів, керівництву Житомирської РДА, народному депутату України Сергію Кузьміних за постійне розуміння проблем жителів та спільні дії щодо оперативного, якісного їх вирішення.
Розроблено проект капітального ремонту амбулаторії в селі Троковичі. На черзі – ремонти медичних закладів у інших селах. Важливо, що після довгих переговорів і очікувань громадян нам вдалося залучити до роботи в громаді висококваліфікованих сімейних лікарів, які сьогодні стоять на сторожі здоров’я жителів.
Щодо інших напрямків роботи, продовжили ремонтувати дороги, освітлювати наші населені пункти.
Цього року наша Оліївська родина збільшилася – до нас доєдналися села колишньої Вільської громади. На жаль, одразу кардинальних змін тут ми не досягнемо, адже роботи дійсно багато, що потребує чималих коштів і часу. Попри це, жителі даних сіл уже побачили ряд втілених кроків.
-Чи можна розповісти про це детальніше?
Ну, ось наприклад візьмемо село Окілок. Бруківка десятиліттями заміняла асфальтне покриття центральної дороги у цьому селі. Довгий час ця дорога турбувала місцевих жителів, проте не представників тодішньої влади. І ось сьогодні, завдяки програмі Президента «Велике будівництво», за підтримки голови Житомирської обласної державної адміністрації Віталія Бунечка, директора департаменту регіонального розвитку Житомирської ОДА Інни Хоменко, було укладено нове асфальтне покриття. Справжнім проривом і свідченням злагодженої співпраці заради комфорту і безпеки жителів стало також асфальтне покриття на великій дорожній артерії Кам’янка-Вільськ.
Жителі відчули, як в Оліївській громаді працюють програми щодо соціального захисту, зокрема, значна частина коштів виділяється на безкоштовний проїзд пільгових категорій громадян.
Як і у всіх наших селах, на території колишньої Вільської громади проведено та тривають необхідні ремонти в школах, садочках, закладах культури. Намагаємося забезпечити ці заклади необхідним оснащенням, упорядковуємо територію навколо них.
Важко перелічити все зроблене – є більш глобальні речі і багато дрібних деталей, кожна з яких так само важлива, адже стосується людського життя. Детальніше можна прочитати про наше насичене життя на сайті Оліївської громади.
-Як виконувався бюджет, які найбільші джерела його наповнення?
Головним джерелом наповнення бюджету сільської ради є податок з доходів фізичних осіб – близько 70 %. Основним платником податків є підприємство «Кромберг енд Шуберт, Україна ЖУ». Ми постійно працюємо над залученням інвестицій, формуємо комфортні умови для створення нових підприємств, шукаємо шляхи наповнення бюджету.
Бюджет сільської ради на 2021 рік склав 186 млн. 225 тис. 443 грн. Бюджет виконується на 100%.
З бюджету Оліївської територіальної громади до державного бюджету України спрямовується реверсна дотація, яка в 2021 склала 30 млн. 950 тис. 900 грн. В бюджеті територіальної громади це 16,6 % загальних надходжень до сільського бюджету. Щомісячна сума платежу до державного бюджету складає 2 млн. 579 тис. 242 грн. Це забезпечення менш платіжоспроможних громад додатковою дотацією. Таким чином Оліївська громада сумлінно виконує обов’язки перед державою, беручи участь у забезпеченні фінансової стабільності в країні.
Щодо інших статей бюджету, на капітальні видатки витрачено 17,3%, видатки на субвенції місцевому та державному бюджету – 3,8 %, інші поточні видатки (енергоносії, соціальні виплати, придбання) – 24 %.
Також з бюджету Оліївської сільської ради були направлені кошти в сумі 2 млн. 705 тис. 413 грн. на виплату боргів колишньої Вільської громади за роботи, які були виконані в минулі роки, але не були проплачені Вільською громадою.
Левову частину бюджету витрачається на компенсацію за безкоштовне перевезення в громадському транспорті пільгових категорій громадян. Два місяці тому в громаді прийнята програма відшкодування витрат на поховання окремих категорій громадян, які зареєстровані на території Оліївської сільської ради, на 2021-2025 рр. щодо безкоштовного поховання пенсіонерів, інвалідів, інших громадян, що мають пільги, на що вже витрачено 250 тис. грн. Оліївська громада однією з перших в Україні почала надавати такі послуги.
-Наша газета неодноразово писала про здобутки Вашої громади в сфері освіти. Що вдалося втілити, що плануєте?
Для створення сучасного освітнього середовища та комфортних умов навчання першокласників у навчальних закладах проведено поточні ремонти приміщень.
З метою реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти, положень концепції «Нова українська школа», Оліївська сільська рада сприяє забезпеченню закладів освіти громади сучасними засобами для навчання: комп’ютерним обладнанням, новими меблями, тощо.
Все необхідне обладнання для навчання школи отримують на умовах співфінансування громади та держави. Сільська рада робить усе можливе, аби школа стала місцем, куди діти та вчителі ходитимуть із радістю.
Після проведених ремонтних робіт відновили свою роботу дитячі садки в селах Новопіль, Вільськ, Зороків, Вишпіль. Сільською радою було проведено всі необхідні роботи, аби 83 дітей мали змогу знову відвідувати дитячі садочки.
Закінчуємо встановлення нового даху в Троковицькому ліцеї, будівництво гаражів для шкільних автобусів у Оліївці. На черзі – розширення приміщення дитсадка в Оліївці.
Ми вибороли можливість реалізувати надзвичайно необхідний проект - збудувати дитячий садочок для жителів Оліївки і ближніх сіл в рамках Програми Президента України "Велике будівництво". Для втілення цього проекту ведеться робота з виготовлення документів, згідно сучасних вимог.
-Знов-таки неодноразово ми писали про те, що Оліївська громада піклується про виховання дітей, здоровий активний розвиток молоді. Що в планах?
Так, ми продовжуємо будувати та реконструювати футбольні поля, сквери, аби наші молоді сім'ї, діти та молодь мали можливість активного здорового відпочинку, занять спортом. Як і раніше, сприяємо тому, щоб наші жителі відвідували культурні, історичні, духовні перлини України, звісно, в рамках дозволеного в межах карантину.
Надзвичайно радісно, що цього року футбольна команда нашої громади "Довжик-Асфальт+" вперше в історії виборола Кубок Житомирського району. Одне з рішень, яке депутати прийняли на нещодавній сесії, стосувалося відзначення команди-переможця та фінансової підтримки всіх футбольних команд громади.
-На сайті Оліївської громади часто повідомляється про ремонт доріг. Чесно кажучи, не кожна громада є такою активною в цих питаннях як Ваша. Розкажіть детальніше.
Дійсно, вже не перший рік ремонт доріг є пріоритетним завданням для Оліївської громади. Протягом останніх 2 років з місцевого бюджету на відновлення дорожнього покриття в громаді було виділено близько 40 мільйонів гривень.
Протяжність доріг Оліївської громади (включаючи колишню Вільську громаду) становить понад 200 кілометрів, тож ремонт автошляхів відбувається поступово та в порядку необхідності. Проте, на жаль, відремонтувати дороги в усіх населених пунктах одночасно неможливо, навіть такій самодостатній громаді, як наша.
З кожним роком наша громада розвивається, модернізується, тож ми й надалі продовжуємо роботу в даному напрямку. Нові дороги сприятимуть зручності, комфортності та головне – збільшать рівень безпеки на автошляху.
-Як працював депутатський корпус, депутатські комісії?
Варто підкреслити, що депутатський корпус, апарат ради, старости – всі працюють в унісон задля безпечного комфортного життя наших громадян, їх захисту та добробуту. Всі питання розглядаються на комісіях, тому сесії проходять в конструктивному руслі. Наші депутати – це професіонали в різних сферах, що мають досвід та знають проблеми жителів, постійно спілкуються з ними і захищають інтереси своїх виборців. Хочу вірити, що ми всі разом виконуємо ті сподівання, які на нас покладені земляками. Принаймні, всіляко намагаємося, в рамках тих можливостей, які маємо.
-Як працювали старости, з якими проблемами вони стикаються на місцях, чи достатньо у них повноважень?
Приємно відзначити, що старости стали справжніми помічниками і порадниками жителів. Вони активно включилися в процес вирішення наболілих питань наших земляків, благоустрою населених пунктів. На сьогодні ті повноваження, які вони мають, цілком дозволяють втілювати якісні зміни на місцях. Найбільше звернень стосуються соціального захисту, поточних питань, які завжди були в селі, але сьогодні децентралізація дала значно більше можливостей їх оперативного і якісного вирішення.
Якщо коротко, який головний підсумок можна озвучити вкінці 2021 року в Оліївській громаді?
Ну, якщо коротко, то приємно констатувати, що Оліївська громада продовжує бути прикладом успішного господарювання, коли можливості бюджету і його розумне використання дають результат процвітання і добробуту сіл. Ми справді стали однією великою родиною, і кожне питання, що є важливим для кожного нашого жителя, стає важливим для сільського голови, старости, депутата та кожного спеціаліста. І головне, що наші жителі це бачать і відчувають. А в наступні роки, впевнений, у такому темпі ми зробимо життя наших земляків ще комфортнішим, а наші села ще більш ошатними і привабливими.