Вакцинація від Гепатиту А: коли і кому показана. Роз’яснення експерта
Згідно інформації заступника Міністра охорони здоров’я України Ігоря Кузіна, на Вінниччині зафіксовано спалах гепатиту А. Станом на ранок 24 жовтня відомо, що 60 людей з підтвердженим діагнозом гепатит А госпіталізовані, серед них — 14 дітей, а ще 14 пацієнтів перебувають під медичним наглядом та очікують підтвердження діагнозу. Редація Національного порталу з імунізації вирішила звернутися до експертів Порталу, аби надати роз’яснення нашим читачам щодо заходів із захисту себе та родини від цього захворювання. На наші запитання залюбки погодилася відповісти Наталя Гриньова, педіатр, дитячий імунолог, лікар-епідеміолог відділу імунопрофілактики Вінницького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України.
Чи слід боятися інфікування вірусним гепатитом А за умови спалаху в регіоні?
Боятися не слід, спалах локалізовано в Вінницькій області. Але варто пам’ятати про прості правила гігієни, яких варто дотримуватись у повсякденному житті, передусім до завершення епідеміологічного розслідування: мити руки з милом і теплою водою перед уживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету; дотримуватись гігієни під час приготування їжі, зокрема ретельно мити овочі та фрукти, не пити і не використовувати у приготуванні сиру воду. Для профілактики інфікування вірусним гепатитом А, звісно, існує безпечна вакцина. Якщо, наприклад, ви контактували з хворим на гепатит А, то вам показана екстрена вакцинація. Розпочати її треба якомога швидше, але не пізніше, ніж протягом 2 тижнів від моменту контакту з джерелом інфекції. Курс щеплень передбачає введення двох доз з інтервалом в 6 місяців.
Я хочу захистити себе та свою дитини від гепатиту А, чи можу я вакцинуватись і вакцинувати дитину?
Так, ви можете вакцинуватись самі та вакцинувати дитину. На українському ринку доступні кілька інактивованих вакцин проти вірусного гепатиту А, це – це Хаврикс та Твінрикс. Остання є комбінованою та захищає як від гепатиту А, так і гепатиту В. Схема вакцинації буде різнитися залежно від того, яку вакцину ви оберете для щеплення. Важливо! Жодна зі згаданих вакцин не передбачена для вакцинації дітей до 1 року.
Де шукати вакцину? Яка краща? І скільки це коштуватиме?
Наразі в українській аптечній мережі доступні обидві вакцини. Ціна на Твінрикс коливається від 1200 до 1400 грн за 1 дозу; на Хаврикс – від 600 до 700 грн. Нема такого поняття, як “краща” вакцина чи гірша. Ми щепимося завжди тією вакциною, яка доступна. Всі вакцини, які схвалені ВООЗ, є безпечними та ефективними.
Чи є застереження щодо вакцинації від гепатиту А? Чи треба готувати свій організм до вакцинації?
Готувати організм ніяк не потрібно. Закцентую увагу на тому, що ніяких додаткових досліджень проводити НЕ ПОТРІБНО, достатньо буде огляду у лікаря перед вакцинацією. Запасіться гарним настроєм та йдіть на вакцинацію! Звісно, ви повинні пам’ятати, що на щеплення можлива реакція, вона буде стандартною, як на будь-яку неживу вакцину.
Ваші рекомендації населенню, аби завжди бути здоровими та не хворіти.
Єдина й основна рекомендація для населення – це робити щеплення за календарем, а також додаткові рекомендовані щеплення, бо кращого інструменту для забезпечення захисту нашого організму від інфекційних хвороб, ніж вакцинація, людство ще не винайшло.
Тому вакцинуємось та будемо здорові!