Оліївська громада
Житомирська область, Житомирський район
Логотип Diia
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Рання вагітність: причини та наслідки

Дата: 31.07.2020 14:13
Кількість переглядів: 21133

До уваги батьків! Інформація від Комунального закладу «Центр надання соціальних послуг Оліївської сільської ради». 

Справжній шок серед батьків викликає повідомлення про те, що в однієї з школярок настала вагітність у ранньому віці. Часто дорослі передбачувано реагують на такий факт: забороняють своїм дітям спілкуватися з майбутньою матусею, пишуть колективні листи в школу, щоб порушницю негайно виключили. Як ніби вагітність – заразне захворювання, здатне передаватися повітряно-крапельним шляхом.

Причини ранньої вагітності.                                  

Сьогодні проблемами і причинами виникнення ранньої вагітності займаються вчителі, лікарі, психологи. Вони і висунули кілька гіпотез.

Виглядають вони приблизно так:

- коли дівчинці набридає вчитися, вона віддає перевагу заняттям у школі вагітності й народженню малюка. ЇЇ надії пов’язані з тим, що жити стане набагато цікавіше.

- наступний варіант настання ранньої вагітності – проблеми в сім’ї, де дівчинці не вистачає любові і тепла.

-  вважають найпоширенішою причиною ранньої вагітності – сексуальна неграмотність в комплексі з цікавістю.

Наше покоління не виняток – рано вагітніли у всі часи.

І, тим не менш, не варто все звалювати на сучасні звичаї – так було завжди. Мало того, народжували не тільки підлітки, але і зовсім маленькі діти.

Сама рання вагітність в світі зафіксована в 1939 році, коли п’ятирічна Ліїна Медіна з Перу не тільки виносила, але і народила здорового сина за що потрапила в книгу рекордів Гіннеса. Те, що фізично дочка розвивається занадто швидко, мати помітила вже в три місяці. А через п’ять місяців у дитини почалася менструація. В 4 роки дівчинка мала розвинені яєчники і лікарі вирішили, що у неї наступила рання овуляція, а потім і вагітність.

У Росії найбільш ранню вагітність зафіксували не так давно – в 2005 році. Молода мама – 11-річна Ісаєва Валя народила за допомогою кесаревого розтину доньку вагою 2,9 кгБатьком дитини був її 17-річний друг.

Історій про вагітність у ранньому віці можна розповісти ще багато, за кожною ховаються людські долі. Хтось завагітнів по недосвідченості, хтось піддався насильству, хтось пішов на цей крок свідомо.

Статистика стверджує, що у світі все частіше починають народжувати дівчатка у віці 10-13 років. У більшості випадків це відбувається через незнання – не догледіли батьки, не провели відверту розмову вчителя в школі. Результат – юна вагітна, осудливо дивляться услід сусідки. А подібного могло і не статися, якби дівчинка хоча б почитала книги або подивилася фільми, які розповідають про наслідки статевих відносин.

Як правило, більшість ранніх вагітностей є незапланованими, звідси і сумна статистика:

– Близько 70% дівчаток приймають рішення зробити аборт, часто вже на пізніх термінах.

– У 15% випадків вагітність закінчується викиднем.

– І тільки 15% дівчаток-підлітків стають молодими мамами.

Крім таких наслідків, як презирство суспільства і ганьба, виникають ще й проблеми пов’язані зі здоров’ям при підлітковій вагітності. Ранньою вважається вагітність, що наступила у дівчаток від 13 і до 17 років. У більшості випадків підлітки вступають у сексуальні стосунки внаслідок повсюдної пропаганди сексу і бажання не виділятися з загальної маси. На сьогоднішній день інтернет і телебачення щосили пропагують вільні стосунки, які не знають вікових меж, забуваючи при цьому вказати на можливі негативні наслідки такого способу життя. Відповідно до проведених досліджень, тільки третя частина всіх підлітків використовують такі методи контрацепції, як презерватив. Приблизно така ж кількість практикує переривання статевого акту, а всі інші взагалі не охороняються від небажаної вагітності.

Психологічні проблеми підліткової вагітності

Психологічні проблеми, пов’язані зі здоров’ям при підлітковій вагітності можуть завдати непоправної шкоди тендітній, ще дитячій, психіці. Першою реакцією, як правило, стають: шок, почуття провини, сором, розгубленість, потрясіння, страх, небажання приймати те, що трапилося і паніка. У такому ранньому віці підліткам дуже складно самостійно впоратися з подібною проблемою, зокрема з її емоційною стороною. Одні впадають у глибоку депресію, а інші починають сподіватися на те, що станеться диво і все вирішиться само собою.

Страх бути незрозумілими настільки великий, що дівчатка бояться зізнатися своїм батькам про те, що ті незабаром стануть бабусею і дідусем. У благополучних сім`ях проблема може вирішитися з розумінням, і батьки підуть назустріч своїй доньці, не допускаючи більш сумних наслідків.

Якщо вагітній дівчинці довелося зіткнутися з психологічними та матеріальними проблемами, їй слід звернутися в спеціальний кризовий центр за допомогою. В місті Чернівці існує Life центр від ГО «Збережи життя інтернешнл» за адресою: вул. Комарова, 6/4, моб.тел. 093 404 59 17, 095 404 59 17, 097 404 59 17.

Що стосується неблагополучних сімей, , тут ситуація посилюється ще більше. Дівчинці доводиться кидати школу або поєднувати і навчання, і материнство, що в більшості випадків виявляється неможливим. Навіть якщо пологи пройдуть нормально, молода мати не зможе забезпечити дитині гідне майбутнє доти, поки не знайде добре оплачувану роботу. Але хто її візьме на роботу без освіти, та й чи приймуть взагалі, якщо в країні панує безробіття?

У першу чергу дівчатка-підлітки намагаються зробити болючий вибір між виношуванням і перериванням вагітності, тому важливо, щоб у такі моменти поруч завжди була людина, якій можна довіритися. Це може бути мама, бабуся чи навіть шкільна вчителька, які допоможуть дівчинці впоратися з важким почуттям безвиході і прийти до правильного дорослого рішенням.

Як рання вагітність впливає на здоров`я?

Факт вагітності не говорить про фізичну готовність юної дівчини до виношування дитини. Як це часто буває, зачаття відбувається несподівано, і підліток не знає, що робити далі. Дівчинка розуміє, що зберегти вагітність і виростити дитину самостійно або в парі зі своїм молодим чоловіком вона не зможе. Зробити аборт також не представляється можливим, оскільки вона не має ні згоди батьків, ні грошей на його оплату.

Профілактика ранніх вагітностей полягає в правильній організації статевого виховання з наданням повноцінної інформації про всі сучасні способи контрацепції.

Що ще страшить майбутню матір, так це наслідки аборту, що починаються з запальних процесів і закінчуються серйозними захворюваннями аж до безпліддя. Бажаючи мати повноцінне сімейне життя надалі, дівчинка приймає рішення народжувати.

Фізичні проблеми.

Дівчата у віці від 13 до 17 років продовжують рости і розвиватися. Нервова і ендокринна системи до кінця не сформувалися. У цей же час продовжується ріст тіла і скелета, організм набирає масу, вимагає багато кальцію. Серцево-судинна система теж не готова до дорослих навантажень. Не дивно, що юні дівчатка схильні до неврозів, непритомності й інших У підлітковому віці організм дівчинки беззахисний. Рання вагітність – жахливий стрес, який змушує тіло працювати на 200% більше, ніж зазвичай. Все, що є слабкого в організмі, неодмінно проявляється.

За своєю природою рання вагітність практично не відрізняється від вагітності дорослої жінки.

Однак існує деяка тенденція у молодої майбутньої матері виникнення ризику розвитку наступних патологій:

– Зниження в крові концентрації гемоглобіну.

– Підвищення артеріального тиску.

– Ранній і пізній токсикоз.

– Недостатня прибавка у вазі через нездоровий спосіб життя і погане харчування.

– Передлежання плаценти внаслідок недостатнього гормонального рівня.

– Передчасні пологи або самовільне переривання вагітності.

– Кесарів розтин в результаті недорозвиненого вузького тазу.

– Недоношеність дитини, яка може супроводжуватися проблемами із зором, дихальною системою, травленням і загальним розвитком.

– Мала вага новонародженого.

– Внутрішньоутробна гіпоксія.

– Родові травми.

– Ймовірність відмови від грудного вигодовування і перехід на штучне годування.

– Можливість відставання фізичного і розумового розвитку.

Ризики для дитини.

Проблеми, пов’язані зі здоров’ям дитини, безпосередньо залежать від фізичної незрілості материнського організму, який ще не до кінця сформувався і розвинувся. Найчастіше майбутні молоді мами намагаються ігнорувати сам факт вагітності і не дотримуються правильного режиму харчування та здорового способу життя.

Профілактика ускладнень ранньої вагітності.

Дуже важливо, щоб вагітна дівчинка отримала своєчасну медичну допомогу і підтримку. Для цього необхідно якомога раніше звернутися в жіночу консультацію, стати на облік і пройти всі необхідні обстеження. Саме лікар повинен детально розповісти майбутній мамі про ті процеси, які відбуваються в її організмі, пояснити, як вести себе, якщо з’являються якісь нові неприємні відчуття – наприклад, дивні виділення або болі в животі. Такі консультації, постійне спостереження акушера-гінеколога, збалансоване харчування і правильний режим призведуть до того, що на світ з’явиться міцний і здоровий малюк. Підвищити шанси на успішний результат пологів допоможуть підтримка і розуміння з боку батьків, батька дитини, педагогів і лікарів. Для того щоб запобігти можливим ускладненням при пологах, рекомендується завчасно госпіталізувати майбутню маму у відділення патології пологового будинку.

Рання вагітність – основні відчуття.

По-перше, переконатися, що вона дійсно настала. Адже відчуття при ранній вагітності досить специфічні. Найпростіше, звичайно, пройти тест і побачити результат. Але навіть і до цієї процедури дівчина може помітити, що у неї змінилися смакові і нюхові відчуття, постійно хочеться спати, присутня дратівливість. Вранці її стало нудити, а молочні залози потемніли і стали болючими. До речі, і температура тіла під час ранньої вагітності також, як правило, буває дещо підвищеною. Всі разом ці ознаки можуть вважатися доказом того, що статевий контакт закінчився заплідненням.

Ну, а по-друге – розповісти про свою проблему мамі або лікарю-гінекологу.

Головне не робити ніяких спроб самостійно перервати вагітність – все одно це навряд чи вдасться, а ось завдати непоправної шкоди здоров’ю дуже навіть можливо.

Методи запобігання підліткової вагітності.

Щоб проблеми, пов’язані з ранньою вагітністю, не торкнулися вашої дитини, слід налагодити з нею довірчі відносини, частіше розповідати про наслідки, які можуть виникнути при неусвідомлених статевих зв’язках. Дуже важливо зуміти пояснити підліткові, що рання вагітність, крім емоційного розладу і душевного болю, може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям не тільки майбутньої мами, але і малюка.

Дуже важливо проводити уроки шкільного статевого виховання, демонструвати відповідні фільми та організовувати лекції, в яких вказувалася б повна інформація про різні методи контрацепції. Якщо проблема ранньої вагітності торкнулася вашої дитини, не будьте байдужими і жорстокими, адже без вашої допомоги навряд чи прийме правильне рішення.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Звідки Ви отримуєте інформацію про події в громаді?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь