Оліївська громада
Житомирська область, Житомирський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

ЩО НЕОБХІДНО ЗНАТИ ПРО СКАЗ, ЩОБ НЕ ЗАХВОРІТИ САМОМУ!

Дата: 04.10.2022 08:13
Кількість переглядів: 443

Сказ —  гостре інфекційне захворювання тварин і людини, що характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи. У разі вчасного ненадання спеціальної медичної допомоги сказ може призвести до смерті потерпілої людини. Фото без опису

Інфекція передається людям і тваринам  -- через слину, укуси або подряпини. Серед свійських тварин  людей найчастіше інфікують коти й собаки, а в дикій природі — лисиці та вовки. Особливу небезпеку становлять безпритульні тварини -- зокрема, собаки. 

Інкубаційний період сказу зазвичай триває 2–3 місяці. Але може розтягнутися  від одного  тижня до  одного  року --  залежно від місця проникнення вірусу сказу,  вірусного навантаження,  віку постраждалого (діти вразливіші за дорослих).

Цифри і факти 

Найвищий показник захворюваності на сказ зафіксовано у 2007 році — 7 випадків.  За даними ВООЗ, у 99% випадків захворювання та смерті людини від сказу джерелом збудника  є собаки та кішки. В Україні  в 50 %  випадків хвороба передавалася через котів. Близько 40% жертв сказу — діти віком до 15 років.

Початкові симптоми сказу  

У людини інкубаційний період сказу, як правило, триває від 7 днів до 3 місяців, але може збільшуватися до 1-го  чи 3-х років, Початкові симптоми сказу — підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. Після появи симптомів захворювання практично завжди закінчується летально. У процесі  поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку.

Що робити у разі укусу собаки? 

- Негайно промити місце укусу милом. Мити треба досить інтенсивно протягом 10-15 хвилин. Глибокі рани рекомендується промивати струменем мильної води,  мийними засобами, дезінфектантами для обробки ран у хірургічній практиці або іншими засобами (70%-м спиртом або 5%-м розчином йоду), що нейтралізують вірус.

- Не потрібно припікати рани чи накладати шви.

- Після цього потрібно відразу ж звернутися до найближчого травмпункту -- адже успіх вакцинопрофілактики сказу залежить від того, наскільки швидко людина  звернулися за допомогою до лікаря. Бажано повідомити лікаря у травмпункті наступну інформацію — опис тварини, її зовнішній вигляд та поведінка, наявність нашийника, обставини укусу.

Профілактика сказу 

Для профілактики сказу необхідно:

- регулярно вакцинувати тварин;

- уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами;

- дотримуватися правил утримання тварин.

   Сказу можна повністю уникнути, якщо після укусу людина отримає необхідну медичну допомогу. Курс антирабічних щеплень призначають у разі ймовірного або наявного інфікування людини.  Таких щеплень має бути 5: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й і 28-й дні. Самовільно припиняти лікування чи порушувати режим — неприпустимо!

Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків.

Для планової профілактики сказу вакцинуватися можуть люди, які професійно пов’язані з ризиком інфікування сказом: спеціалісти ветеринарної медицини, працівники ветеринарних лабораторій, клінік, мисливці, лісники. 

 Окрім того, Головне управління Держпродспоживслужби в Житомирській області інформує, що на території області за 2021 рік зафіксовано 1321 укусів людей тваринами, з них 180 випадків безпритульними тваринами. З початку 2022 р. 825 покусів, в тому числі 113 безпритульними.

В 2021 році в області захворіло на сказ 45 тварин:

- ВРХ - 4 голови;

- ДРХ – 1 голова;

- собак – 10;

- котів – 8;

- лисиць – 22.

Найбільша кількість тварин захворіла в Житомирському -9, Чуднівському – Романівському – 5, Новоград-Волинському – 4 районах. В 9 районах області випадки сказу в 2021 році не реєструвалися.

З метою профілактики даного захворювання в 2021 році проти сказу було вакциновано 218400 тварин, в тому числі:

- ВРХ – 68920;

- собаки – 98000;

- коти – 49700.

Планові завдання виконано на 100%. Разом з тим в Житомирській регіональній державній лабораторії Держпродспоживслужби було досліджено 768 біоматеріалів на сказ та виявлено 45 хворих тварин.

В період з 04.09.2021 р. по 12.09.2021 р. на території області проводилась пероральна імунізація диких м’ясоїдних проти сказу. Було оброблено 25481 км2 території , що становить 85% загальної площі області, на якій розповсюджен 637,025 тис. доз вакцини. На 1 км2 доставлялось по 25 доз вакцини авіатранспортом.

В рамках визначення ефективності кампанії з пероральної вакцинації відібрано для дослідження від забитих лисиць 518 зразків нижніх щелеп та 358 сивороток крові.

З початку 2022 року на території області захворіло 25 тварин, в тому числі:

- ВРХ – 4 голови;

- котів – 6;

- собак – 10;

- лисиць – 5.

За аналогічний період минулого року захворіла 21 тварина. Особливо напружена ситуація по захворюванню на сказ у Бердичівському районі, де виявлено 14 випадків захворювання тварин. З них в м. Бердичеві захворіло 4 собаки, а в Бердичівській міській територіальній громаді зареєстровано 5 випадків захворювання тварин.

З початку року в Житомирській регіональній державній лабораторії Держпродспоживслужбипроведено дослідження 159 зразків біоматеріалів від підозрілих тварин, було виявлено 25 захворівших.

Ветеринарними фахівцями області проведено 65 тис. профілактичних вакцинацій тварин від сказу, що становить 38% до плану. Причина невиконання планових завдань – відсутність в повному обсязі державного забезпечення засобами захисту та профілактики тварин у 2022р.

Відповідно до результатів аналізу № 1348 від 16.09.2022 р. ДУ «Центр громадського здоров’я України» підтверджено випадок загибелі від сказу жительки Бердичівського району (ВПО) Семенівської ТГ.

20 вересня 2022 року Головним Управлінням видано наказ № 685-ОД «Про посилення заходів профілактики та боротьби зі сказом».

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування: Звідки Ви отримуєте інформацію про події в громаді?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь