Як в Черкасах рятують найменших пацієнтів, які потребують пересадки кісткового мозку?

Дата: 25.09.2023 11:17

Віднедавна Черкаський клінічний онкоцентр став другим закладом в Україні, де виконують алогенну родинну трансплантацію кісткового мозку дітям. Досі такі операції виконували лише в НДСЛ «Охматдит».

Перша пацієнтка черкаських онкогематологів – 10-річна Настя. За два місяці до початку повномасштабної війни  батьки дізналися, що у дівчинки рідкісне захворювання – анемія Фанконі. Воно супроводжується порушенням процесу кровотворення, зокрема істотним зниженням числа всіх клітин крові (панцитопенією). Єдиний метод, що дозволяє досягти одужання, –  пересадка гемопоетичних стовбурових клітин.

Через війну родина Насті переїхала до Італії, де за дівчинкою спостерігали італійські медики. Коли сім’я повернулася у Черкаси, лікарі онкоцентру почали готували Настю до трансплантації. З березня 2023 року медичний заклад проводить всі необхідні високоточні дослідження на генетичну гістосумісність донора і реципієнта на власному лабораторному обладнанні. Донором для Насті став її 6-річний братик. Після пересадки клітин, післяопераційного відновлення і реабілітації дівчинку вже виписали з лікарні. Вона разом з батьками і братиком повернулась додому.

«Два роки ми активно спостерігатимемо за Настею і докладемо всіх зусиль, аби успішно їх пройти. Тоді ризики рецидиву для дівчинки стануть мінімальними. Ми разом налаштовані на повну перемогу», — зазначив завідувач блоку трансплантації кісткового мозку Черкаського клінічного онкологічного центру Богдан Скульський.

Трансплантацію кісткового мозку в Україні проводять 8 медичних центрів. За 8 місяців 2023 року виконано 217 пересадок гемопоетичних стовбурових клітин, з них 37 – дітям.